Musholm Bugt Feriecenter

23. oktober 2009
Tip en ven
Print

PROJEKTINFORMATION

Landsdel:
Vestsjælland
Støttebeløb:
10 mio. kr.
Påbegyndt:
2009
Afsluttet/forventet afsluttet:
2011
Website:
Musholm Bugt Feriecenter
Muskelsvindfondens feriecenter ved Korsør vil gennemføre et storstilet udvidelsesprojekt, der bl.a. omfatter en multihal med fuld tilgængelighed for mennesker med handicap.
Musholm Bugt Feriecenter

Hovedomdrejningspunktet i udbygningsplanerne for Musholm Bugt Feriecenter er multihallen, der skal være et tilbud til såvel det nationale som lokale kultur-, idræts- og foreningsliv. Derudover udvides centret med bl.a. 25 ekstra feriehuse, møde- og kulturfaciliteter, værksted og depot samt et aktivitetshus.


Multihallen er tænkt som et CO2-neutralt byggeri, opført som lavenergibyggeri af minimalistiske konstruktioner og naturlige materialer.

 

Realdania ser dette byggeri som et godt eksempel på udvikling af et idrætsbyggeri, der er målrettet de bevægelseshæmmede og deres pårørende, hvor flest muligt kan dyrke idræt på lige fod i hallen. Multihallen skal vise vejen for handicapoptimering i udformning af fremtidige idrætshaller. Derudover er bæredygtighedselementet i projektet en styrkelse af Musholm Bugt Feriecenter som helhed og har i sig selv demonstrationsværdi.

 

Musholm Bugt Feriecenter er opført i 1998 med støtte fra Arbejdsmarkedets Feriefond, med et ønske om at skabe tilgængelige ferieoplevelser for mennesker med handicap og deres pårørende. Feriecenteret rummer i dag 32 ferieboliger og mindre konferencefaciliteter. Feriecentret ligger smukt og fint indpasset i det bakkede morænelandskab med ferieboligernes lette, græsbeklædte tage og med en storslået udsigt ud over Storebælt. Og kun 100 meter fra stranden. Ved stranden er der anlagt handicapegnede stier og omklædningsfaciliteter.